Datum: 19. 02. 2018     
   
*Ovulace a možnosti zjištění ovulace


Vydáno dne 16. 02. 2006 (75958 přečtení)

Snažíte-li se otěhotnět a nedaří se, může být pro Vás zjištění ovulace velmi důležité.Co to vlastně je ovulace? Ovulace je přirozený děj, který u každé zdravé ženy probíhá během menstruačního cyklu od + - 16 do 40 let, pak nastává menopauza. Během ovulace se z vaječníku (jednou z pravého, podruhé z levého) uvolní jedno vajíčko (může i více), které je pak zhruba 24 hodin ve vejcovodu připravené k oplodnění. Kdy přesně dochází k ovulaci může být také u každé ženy mírně rozdílné, ale je to přibližně polovina menstruačního cyklu.

Pro zjištění přesného termínu ovulace je možno použít několik způsobů. Uvedené možnosti jsou proveditelné v domácích podmínkách bez pomoci lékaře.

  • Výpočet podle menstruace
Pokud máte pravidelný menstruační cyklus, můžete zkusit přibližný termín ovulace vypočítat. Je nutno zaznamenávat pravidelně menstruační krvácení a pokud přesně stanovíte datum prvního dne příští menstruace a odečtete 12-16 dní, pravděpodobně u Vás v té době dojde k ovulaci. Pokud máte menstruaci nepravidelnou, není tato metoda příliš spolehlivá. Ovšem například užívání antikoncepce může ovulaci posunout i při pravidelném cyklu a Vy ji nevystihnete. Takže tuto metodu raději nepoužívejte, zvlášť, když se snažíte o miminko už dlouho a nechcete čekat.

  • Měření bazální teploty
Další metoda zjištění ovulace, které je o něco spolehlivější než výpočet. Během menstruačního cyklu stoupá bazální teplota těsně po ovulaci o několik desetin stupně Celsia. Těsně před ovulací může mírně klesnout. Teplotu si měříte stejným teploměrem vždy ráno v klidu po probuzení v pochvě nebo v konečníku (nestřídat) 3-5 minut a hodnoty si zaznamenáváte do menstruačního kalendáře. Teplota zůstane zvýšena až do další menstruace. Pokud by k ovulaci nedošlo (tzv. anovulační cyklus), tak teplota nestoupne. Měření by mělo probíhat alespoň tři menstruační cykly. Opět je nutno, aby menstruační cyklus byl naprosto pravidelný.

  • Hustota děložního hlenu
Během menstruačního cyklu se mění. V neplodných dnech je hlen hustý, mírně zakalený a když jej vezmete mezi dva prsty, promnete a prsty roztáhnete, tak se roztrhne. Pokud se hustota změní a hlen je řidší, čirý a táhne se, je to znamení, že dochází k ovulaci.

  • Struktura slin
V době ovulace mění sliny svoji strukturu z nepravidelného vzoru na kapradinový. Zjišťuje se po uschnutí slin. Můžete použít speciální mikroskop, kterým toto zjistíte. Prodává se v kapesním provedení ve tvaru rtěnky.

  • Ovulační test
Nejspolehlivější „domácí“ metodou je použití ovulačního testu, který můžete zakoupit v lékárně. Ovulační test se používá stejně jako těhotenský test. Jen místo hormonu HCG hledáte Luteinizační hormon, který je vyplavován do krevního oběhu a posléze do moči v období ovulace. Během ovulace je jeho množství mnohonásobně vyšší.

Na této stránce si můžete ovulační testy objednat - www.levnetesty.cz.

Pokud se páru nepodaří otěhotnět do jednoho roku i s použitím výše uvedených metod, je vhodné vyhledat lékaře, který může určit ovulaci mnohem přesněji, například ultrazvukem nebo pomocí odběru krve a zjištění hladiny progesteronu, která ukáže zda ovulace proběhla či nikoliv. Je pochopitelně nutné i vyšetření partnera, protože ne vždy je chyba pouze na straně ženy.

V zájmu zachování manželství (partnerského vztahu) nesoustřeďtě pohlavní styk pouze na dny předpokládané ovulace, aby namísto příjemného zážitku nezbyla jen nepříjemná povinnost plození potomka.

Ideální frekvence je přibližně 3x týdně, nejlépe obden. Schopnost spermie oplodnit vajíčko je přibližně 2 dny po pohlavním styku, vajíčko má schopnost být oplodněno přibližně 12 hodin po ovulaci. Z toho vyplývá, že frekvence obden by měla stačit k oplodnění vajíčka. Životnost vajíčka i spermie je delší, u vajíčka až 24 hodin u spermie 3-5 dní, ale klesá schopnost oplodnění, takže počítejte raději s kratším termínem.


Autor:Katka( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář )


Reklama sklik

Katalog
náhodný výběr


SCRAPBOOK
Netradiční fotoalba a přáníčka.Spolupráce
Zaujaly Vás naše stránky a rádi byste sami přispěli k jejich rozšíření nějakým článkem? Chybí zde vaše hřiště? Chcete přidat svůj vyzkoušený recept? Nebo máte tip na akci či výlet?
Klikněte zde

Anketa
Co říkáte na bankovní poplatky u vaší banky?

Jsou nepřiměřeně vysoké
2580 (2580 hl.)
Jsou přiměřené
2069 (2069 hl.)
Mám banku bez poplatků
2165 (2165 hl.)
Nemám účet v žádné bance
2063 (2063 hl.)

Celkem hlasovalo: 8877Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.
(c) 2004-2018 Kateřina Šauerová     ISSN 1801-6081
Vydavatel si vyhrazuje veškerá práva k obsahu těchto stránek.
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je, bez předchozího písemného souhlasu vydavatele, výslovně zakázáno.
Informace publikované na těchto stránkách jsou pouze informativního charakteru. Pokud máte jakékoli zdravotní komplikace, obraťte se na svého lékaře.
Kontaktovat nás můžete mailem na adrese mimino zavinac ds-soft.info nebo prostřednictvím kontaktního formuláře.
RSS kanál.