DSDaxDB

DSDaxDB je program, který umožňuje velmi rychle jednoduchým způsobem vytvořit databázovou aplikaci. Nastavení se provádí v konfiguračních souborech. Pro vytvoření aplikace tedy není třeba nic programovat ani instalovat žádné vývojové prostředí.

Hlavním rysem DSDaxDB je umožnit vytvoření databázové aplikace co nejjednodušeji. Proto pro vytvoření funkční aplikace stačí do konfiguračního souboru vložit údaje pro připojení k databázi a jméno tabulky, která se má zobrazovat a případně editovat.

A přidáváním dalších nastavení je možné nastavovat další funkce a vlastnosti. Například barvy polí, rozmístění polí na obrazovce, filtry, předdefinované hodnoty pro vyplňování polí, tiskové sestavy a další. Vytvořit aplikaci se v DSDaxDB dá doslova na několik minut.

Pro vytvoření aplikace je potřeba udělat následující kroky.

1. Vytvořit SQL databázi. DSDax podporuje více typů databází.

2. Nastavit konfigurační soubory aplikace DSDaxDB

3. Vytvořit tiskové formuláře, pokud jsou potřeba tisky.

Velkou výhodou je možnost snadné následné úpravy řešení. Pokud je potřeba nějaké pole přidat nebo upravit, je to možné udělat snadno během velmi krátké doby.

Je možné snadno přidat další tiskový formulář nebo ho upravit. Vytvářet a upravovat tiskové formuláře lze v programu MS Word, Libre Office nebo pomocí HTML.

DSDaxDB není třeba instalovat. Stačí ho jen uložit na disk nebo dokonce spouštět z přenosného disku.

DSDaxDB je naprogramován v C#. Podporované operační systémy jsou Windows 7 a vyšší.

Pro běh je potřeba mít nainstalován NET Framework 4.5. (Ve Windows 10 už je součástí Windows, ve Windows 7 je nutné ho doinstalovat)

DSDaxDB je součástí projektu DSDax. DSDax je vývojové prostředí s vlastním skriptovacím jazykem určeným pro rychlé a efektivní zpracování dat.

Jednou z možností použití DSDaxDB je přístup k datům vytvořených jiným programem. Například účetnictvím nebo nějakým informačním systémem. V takovém případě je ale třeba dávat pozor na změny dat. Pokud nevíte jaká data je možné měnit, tak může dojít k problémům, proto je doporučeno přistupovat k datům jen pro prohlížení.

DSDaxP

DSDaxP je součást programu DSDaxDB.

Umožňuje velmi jednoduše vytvořit tiskovou sestavu z libovolné SQL databáze.

DSDaxP jen čte data z databáze. Je tedy možné dělat tiskové sestavy dotazy do databází jiných programů.

Pro vytvoření sestavy není potřeba nic programovat. Stačí sestavit SQL dotaz a nastavit několik parametrů určujících jak má tisk vypadat.

Často se stává, že je potřeba tisknout data z nějakého programu a dostupné tiskové sestavy nejsou vhodné, protože například neobsahují všechny informace. Úprava takového programu je většinou složitá, případně nákladná a u některých starších programů již dokonce nemožná.

Pomocí DSDaxP je možné vytvořit vhodnou tiskovou sestavu a požadovaná data zobrazovat.

Licence

DSDaxDB je poskytován zdarma pro komerční i nekomerční účely. Projekty v něm vytvořené můžete libovolně šířit a to zdarma i nebo zpoplatněně.

Screenshot vzorového řešení

Ke stažení

DSDaxDB popis v PDF:
dsdaxdb_popis.pdf

DSDaxP popis v PDF:
dsdaxp_popis.pdf

DSDaxDB popis vzorového řešení v PDF:
dsdaxdb_fakturace_PlatceDPH.pdf

DSDaxDB včetně vzorového řešení ke stažení:
DSDaxFakturace.zip